Spellemannprisen -
Spellemannprisen

Fra Wikipedia, den gratis encyklopædi

Spellemannprisen , ofte omtalt som de norske Grammy Awards på engelsk, er en norsk musikpris, der uddeles til norske musikere . Prisen blev oprettet af International Federation of the Phonographic Industry (IFPI), en organisation, der repræsenterer optagelsesindustriens interesser verden over. Prisen blev først tildelt i 1973 og uddeler prisen musikere fra det foregående år; den tildeles stadig årligt. Spellemann-udvalget, der består af medlemmer af IFPI Norge og FONO , administrerer prisen og fungerer som dommer. 21 kategorier tildeles i øjeblikket, og udvalget kan tildele yderligere honorære priser og brancher.

Priserne afholdes normalt i januar eller februar.

I 2020 og 2021 blev prisuddelingen afholdt digitalt på grund af Covid-19.

Juryer og scoring

Separate juryer samles for hver kategori. Medlemmerne er fortrolige fra både offentligheden og de andre juryer. Juryerne scorer hver nomineret hver for sig og indkaldes derefter til drøftelse, indtil der er en vinder. Normalt præsenteres tre nominerede for juryen.

Spellemanns-udvalget nominerer tre kategorier: Årets nykommer, Årets spillemand og hitartist. En nomineringsjury nominerer resten af ​​videoerne, som derefter præsenteres for juryerne.

Begynderpris

Fra og med 2007 modtager vinderen af ​​prisen Newcomer of the Year en pris på 200 000 kroner . Stipendiet tildeles af Gramo , et norsk finansieringsbureau for musikindustrien.

Flere prisvindere

Fra 2014 har seksten kunstnere vundet prisen mere end fem gange. Leif Ove Andsnes vinder flest med 10 priser.

Broadcast kanaler

.

Præmier efter år

1972

Erik Bye blev tildelt den første Spellemannprisen for bedste mandlige kunstner i 1972.
Klasse Kunstner Titel
Kvindelig kunstner Kirsti Sparboe
Mandlig kunstner Erik Bye
Gruppe Popol Vuh
Klassisk musik Filharmonisk Selskaps Orkester Dirigeret af Miltiades Caridis
Folkealbum Birgitte Grimstad Folkesange af Geirr Tveitt
Åben klasse Einar Schanke Kjære lille Norge
Musik til børn Knutsen & Ludvigsen
Speciel pris: Juryens ærespris Egil Monn-Iversen Bør Børson Jr.
Særlig pris Jens Book-Jenssen
Og for at arrangere Spellemannprisen Sigurd Jansen

1973

Ketil Bjørnstad blev tildelt Spellemannprisen 1974 i klassens instrumentalbum.
Klasse Kunstner Titel
Jazz Christiania Jazzband
Kvindelig kunstner Inger Lise Rypdal
Mandlig kunstner Benny Borg
Gruppe Saft
Klassisk musik Torkil Bye og Brynjar Hoff Mozarts Obo Quartett / Fløjte Quartett
Folkealbum Lillebjørn Nilsen Portrett
Åben klasse Bjørn Sand og Totto Osvold Stutum taler
Musik til børn Dizzie Tunes Den aller siste ra-ta-ta / Hei-hå, hei-hå
Traditionel musik Oddvar Nygaards Kvartett
Særlig pris Sigbjørn Bernhoft Osa

1974

Klasse Kunstner Titel
Jazz Stokstad / Jensen Trad.Band Mer glajazz
Kvindelig kunstner Karin Krog
Mandlig kunstner Odd Børretzen
Gruppe Stiftelsen
Klassisk musik Valen-koret med dirigent Sverre Valen Fjell-Noreg
Folkealbum Alf Cranner Trykt i år
Instrumentalbum Ketil Bjørnstad Berget det blå
Musik til børn Rigmor Lange Colargol
Speciel pris: Juryens ærespris Nora Brockstedt
Særlig pris Jens Book-Jenssen
Og for at arrangere Spellemannprisen Sigurd Jansen

1975

Klasse Kunstner Titel
Jazzalbum Laila Dalseth Bare venner
Vokalist Anne Lise Gjøstøl Anne Lise Gjøstøl
Pop album Forsigtighed Takk te dokk
Instrumentalbum Kjell Bækkelund Villarkorn
Klassisk musik Hallgerd Benum Dahl Halfdan Kjerulf - romanser
Folkealbum Stein Ove Berg Visa di
Åben klasse Per Aabel
Musik til børn Thorbjørn Egner Ole Brumm og vennene hans
Traditionel musik Sture Rogne og Ragnar Danielsens ensemble Det glade Aalesund - Per Bolstad 1875–1975
Speciel pris: Juryens ærespris Otto Nielsen

1976

Klasse Kunstner Titel
Jazz Bjarne Nerem Alt sker for mig
Vokalist Wenche Myhre Wenche
Dance-pop album Match med Wenche Hallan Match
Pop-rock album Arbeidslaget Grovarbeid
Klassisk musik Einar Steen-Nøkleberg Norsk barokk og galanterier
Folkealbum Ole Paus Jeg anstendighetens navn
Åben klasse Morten Gunnar Larsen Klassiske klude og trampe
Musik til børn Visvas Maleri av Visvas
Traditionel musik Toradertrioen Tak for sist
Ærespris Robert Levin

1977

Klasse Kunstner Titel
Jazzalbum Pål Thowsen og Jon Christensen Ingen tid til tid
Vokalist Radka Toneff Vinterdigt
Pop album Alex Alex og håndter med omhu
Klassisk musik Grex Vocalis Grex Vocalis
Folkealbum Alf Cranner Vindkast
Åben klasse Arve Tellefsen Sindinger fiolinkonsert / Du milde Mozart
Musik til børn Thorbjørn Egner Folk og røvere i Kardemomme af
Traditionel musik Ånon Egeland og Per Midtstigen I heitaste slåtten
Oprindelig avard Jan Eggum Heksedans (hans egne tekster, musik bl.a.)
Juryens ærespris Toralf Tollefsen

1978

Jan Garbarek blev tildelt den specielle Spellemannpris 1978.
Klasse Kunstner Titel
Jazzalbum Laila Dalseth Glad for, at der er dig
Kvindelig vokalist Grethe Kausland En smag af ...
Mandlig vokalist Jahn Teigen Dette års taber
Instrumentalbum Kompileret band fra Forsvarets musik , dirigeret af Rolf Andersen Forsvaret spiller
Verbal album Harald Heide-Steen jr. Harald Heide-Steen jr.
Klassisk musik Knut Nystedt Moderne musik fra Norge
Folkealbum Vårsøg Sola e komma
Traditionel musik Sven Nyhus Dovregubben danser
Særlig pris Jan Garbarek
Juryens ærespris Erik Bye

1979

Klasse Kunstner Titel
Jazz Bjørn Alterhaug Øjeblikke
Pop album Anita Skorgan Ingen vei tilbake
Rock album Pål Thowsen Overraskelse
Gruppe
Klassisk musik Oslo Trio Felix Mendelsohn og Frank Martin komposisjoner
Koralbum Bergen Domkantori Folketoner i glas og ramme
Folkealbum Jan Eggum En sang fra vest
Åben klasse Det Norske Teatret Så udfordring skuta kan gå
Åben klasse Jon Eikemo Leser Jacob Sande
Traditionel musik Bjørgum / Berg / Kvifte / Stubseid Slinkombas
Juryens ærespris Reidar Thommessen Minderhaven
Speciel pris: eksamensbevis Pete Knutsen

1980

Klasse Kunstner Titel
Jazzalbum Frode Thingnæs-kvintetten Direkte til parabol
Rock album Åge Aleksandersen & Sambandet Rampe
New-rock album Aller Værste! Materialetætthet
Pop album Dollie Første akt
Klassisk musik Arve Tellefsen Serenade
Folkealbum Ballade! Ballade! Ekstranummer
Åben klasse Moderne musik fra Norge Forskellige album
Musik til børn Rolf Just Nilsen Asbjørnsen & Moes eventyr 1 & 2
Traditionel musik Land Spelmannslag Gammeldans og springdans fra Land
Juryens ærespris Kari Diesen

1981

Dirigent Mariss Jansons blev tildelt i klassisk musik / nutidig musik som dirigent for Oslo Philharmonic i 1981.
Klasse Kunstner Titel
Jazz Thorgeir Stubø Varsel
Ny sten De Press Bloker for blokering
Jazzrock Sidsel Endresen / Jon Eberson Group Jive taler
Pop Trond Granlund Behagelig overraskelse
Klassisk musik / nutidig musik Oslo Philharmonic dirigeret af Mariss Jansons til tre albums med musik fra Grieg
Folk Halvdan Sivertsen Liv laga
Åben klasse Geirr Lystrup Songen om kjærligheta
Musik til børn Trond-Viggo Torgersen & George Keller Det by'ner nå!
Traditionel musik Hørkelgaddan Tøffelmusikk
Særlig pris: sølvharp / 10-års jubilæumspris Terje Rypdal
Juryens ærespris Henning Sommerro Litt ta mig
Speciel pris: eksamensbevis Svein Dag Hauge Behagelig overraskelse

1982

Klasse Kunstner Titel
Jazz Knut Riisnæs Quartet Flukt
Klippe Stavangerensemblet På bommen
Pop Olav Stedje Tredje Stedje
Folk Lillebjørn Nilsen Original Nilsen
Klassisk musik / nutidig musik Eva Knardahl Norsk musik til klaveret
Åben klasse Oppsal Skoles Pikekor Oppsal Skoles Pikekor
Musik til børn Thorbjørn Egner Den bedste Egner-viser
Traditionel musik Sondre Bratland Pilgrimens sangbok
Speciel pris: eksamensbevis Jan Erik Kongshaug
Juryens ærespris Åge Aleksandersen
Sektorpris som pladeproducent Erik Hillestad

1983

Klasse Kunstner Titel
Jazz Masqualero Masqualero
Klippe Beranek Røntgen
Pop Monroerne Sunday People
Folk Lars Klevstrand / Hege Tunaal med Ålesund Kammerensemble Kirans viser
Klassisk musik / nutidig musik Grex Vocalis Renessanse for kor
Traditionel musik Tone Hulbækmo Kåmmå nej ....
Åben klasse Steinar Ofsdal Hat trick
Musik til børn Knutsen & Ludvigsen Juba Juba
Dette års Spellemann Monroerne Sunday People
Juryens ærespris Jahn Teigen
Sektorpris som pladeproducent Eirik Wangberg Altid ( Alex )

1984

Klasse Kunstner Titel
Jazz Laila Dalseth Dagdrømme
Klippe Kan kan En lek i forhold
Pop Lava Ild
Folk Tove Karoline Knutsen Veintetid
Klassisk musik / nutidig musik Oslo Philharmonic Tchaikovsky 5. symfoni
Rødder og land Cato Sanden Cato Sanden
Åben klasse Balkansemblet Balkan samlet
Musik til børn Visvas Kompis med Albert Åberg
Traditionel musik Agnes Buen Garnås Draumkvedet
Dette års Spellemann Åge Aleksandersen Levva livet!
Juryens ærespris Totto Johannessen
Sektorpris som komponist / tekstforfatter Jon Eberson / Sidsel Endresen Byens vision

1985

Morten Harket blev tildelt Spellemannprisen 13 gange, første gang i 1985
Klasse Kunstner Titel
Jazz Per Husby Dedikationer
Klippe Jonas Fjeld Band Neck n 'Neck
Pop a-ha Jagt høj og lav
Folk Halvdan Sivertsen Amerika
Klassisk musik / nutidig musik Robert Riefling Bach : das Wohltemperierte Klavier
Rødder og land Claudia Scott / Ottar «Big Hand» Johansen / Casino Steel Oh yeah!
Åben klasse Kalenda Maya Kalenda Maya - middelalderlig og renæssance musik
Musik til børn Harry Halvsjuk & Håpløse ( NRK Halvsju ) Harry Halvsjuk
Traditionel musik Elisabeth Kværne På langeleik
Dette års Spellemann a-ha Jagt høj og lav
Juryens ærespris Bobbysocks / Rolf Løvland
Sektorpris som producent Hallvard Kvåle

1986

Klasse Kunstner Titel
Jazz Masqualero Bande en del
Klippe Jonas Fjeld Band Tid og bevægelse
Pop a-ha Skurkdage
Folk Henning Sommerro Neonlys på Ivar Aasen
Klassisk musik / nutidig musik Tellefsen / Knardahl / Kvalbein / Bratlie Grieg sonater for fiolin / klaver og cello / klaver
Dette års musikvideo a-ha « Jagt højt og lavt »
Åben klasse Det Norske Kammerkor Vinjesvingen
Musik til børn Maj Britt Andersen Folk er sjældent!
Traditionel musik Dalakopa Dalakopa
Dette års Spellemann Sissel Kyrkjebø Sissel
Juryens ærespris a-ha
Sektorpris Svein Gundersen

1987

Klasse Kunstner Titel
Jazz Bjørn Johansen Tag en
Klippe TNT Fortæl ingen fortællinger
Pop Tomboy Tilbage til The Beat
Folk Kari Bremnes Mitt ville hjerte
Klassisk musik / nutidig musik Oslo Philharmonic Sjostakovitsj : symfoni nr. 5
Rødder og land Cato Sanden En gang en helt
Åben klasse Dollie de Luxe Hvilken heks
Musik til børn Gustav Lorentzen Ludvigsens Hostesaft
Traditionel musik Arve Moen Bergset Arvesølv
Dette års Spellemann Jørn Hoel
Juryens ærespris Dissimilis

1988

Klasse Kunstner Titel
Jazz Oslo 13 Ude af balance
Klippe DumDum Boys Blodig alvor na na na na na | -----
Pop Dans med en fremmed Dans med en fremmed
Folk Geirr Lystrup Æg og champagne
Klassisk musik / nutidig musik Det Norske Kammerorkester Britten / Mozart / Tsjaikovski
Rødder og land Ottar «Big Hand» Johansen Game of Hearts
Åben klasse Arve Tellefsen Pande
Musik til børn Tone Hulbækmo / Hans Fredrik Jacobsen Langt nord i skogen
Traditionel musik Kirsten Bråten Berg Min kvedarlund
Dette års Spellemann Det Norske Kammerorkester
Juryens ærespris Harald Sæverud

1989

Klasse Kunstner Titel
Jazz Egil Kapstad Cherokee
Klippe Dumdum Boys Splitter fyr
Pop Dans med en fremmed Til
Folk Jørn Simen Øverli Levende bandasjer
Klassisk musik / nutidig musik Håkon Austbø Skrjabin - pianosonater
Rødder og land For det meste Robinson Rul ned ad motorvejen
Underholdning Øystein Sunde Kjekt å ha
Åben klasse Mari Boine Persen Gula Gula - hør stammemødrenes stemme
Musik til børn Knutsen / Nellie Neuf På frifot
Traditionel musik Steinar Ofsdal / Per Midtstigen Sjøfløyta
Dette års Spellemann Øystein Sunde
Dette års nykommer Matchstick Sun Flowerground

1990

Klasse Kunstner Titel
Jazz Oslo Groove Company Anno 1990
Klippe DumDum Boys Pstereo
Pop Sigvart Dagsland Alt f.eks. Såg
Folk Gitarkameratene Typisk norsk
Klassisk musik / nutidig musik Oslo Philharmonic / Mariss Jansons Mahler Symphony No. 2
Rødder og land Steinar Albrigtsen Alene for lang
Underholdning Bjørn Eidsvåg Alt du vil ha
Musik til børn Gustav Lorentzen (alias Ludvigsen) Bliv blid!
Traditionel musik Torleiv & Hallvard Bjørgum Skjoldmøyslaget. Faremoslåttar frå Setesdal
Dette års nykommer CC Cowboys Blodsbrødre
Dette års Spellemann Gitarkameratene
Juryens ærespris Marie Foss og Torstein Grythe

1991

Klasse Kunstner Titel
Jazz Masqualero Genindtræde
Klippe Jokke & Valentinerne Frelst!
Pop Tre Små Kinesere Luftpalass
Folk Kari Bremnes Spor
Kammermusik Truls Mørk / Håkon Austbø Verker av Franck , Chausson , Debussy , Poulenc
Orkestermusik og kormusik Leif Ove Andsnes / Bergen Philharmonic Orchestra Grieg : Klaverkoncert / Liszt : Klaverkoncert nr. 2
Underholdning Arthur «Oluf» Arntzen Latterkula
Åben klasse Knut Reiersrud og Iver Kleive Blå koral
Musik til børn Anne Cath. Vestly Marte og mormor og mormor og Morten 1–4
Traditionel musik Sør-Fron Spelemannslag Den lykkelige frier
Dette års Spellemann Dans med en fremmed

1992

Klasse Kunstner Titel
Jazz Knut Riisnæs & Jon Christensen Knut Riisnæs / Jon Christensen
Klippe Barbie knogler Døden i Rockinghorse Factory
Pop Bel Canto Flimrende, varm og lys
Folk Vidar Sandbeck Legende
Kammermusik Leif Ove Andsnes Chopin : Sonater, mazurkaer og etyder
Orkestermusik Truls Mørk / Det Norske Kammerorkester / Iona Brown Joseph Haydn : Cellokonserter
Rødder og land Eriksen To blå
Underholdning Hanne Krogh Ta meg til havet
Åben klasse Ole Edvard Antonsen Tour De Force
Musik til børn Gustav Lorentzen 1. klasse
Traditionel musik Hauk & Knut Buen Fykerud'n
Dette års Spellemann DumDum Boys
Juryens ærespris Vidar Sandbeck

1993

Klasse Kunstner Titel
Jazz Radka Toneff Bor i Hamborg
Klippe deLillos Næste sommer
Pop Pogo Pops Krak
Folk Vamp Godmorgen, søster
Kammermusik Leif Ove Andsnes Grieg ; Klaversonat op. 7 / Lyriske stykker op. 43 og 54
Orkestermusik Truls Mørk / Oslo Philharmonic / Mariss Jansons
Rødder og land Hellbillies Pela Stein
Underholdning Trio de Janeiro Brazilikum
Åben klasse Mari Boine Goaskinviellja
Musik til børn Bukkene Bruse / Geirr Lystrup / Anne Kari Hårnes / Kirsten Bråten Berg Våre bedste barnesanger 2
Traditionel musik Bjørn Odde og Amund Bjørgen Slåttemusikk frå Lom
Dette års nykommer Trine Rein Finders, Keepers
Dette års Spellemann September Hvornår

1994

Klasse Kunstner Titel
Kvindelig kunstner Anne Grete Preus Millimeter
Mandlig kunstner Jonas Fjeld Nerven i min sang
Band Tre Små Kinesere Hjertemedisin
Jazz Egil Kapstad Trio Erindring
Klassisk musik / nutidig musik Håkon Austbø Messiaen - Vingt Hilsen
Musik til børn Terje Formoe Kaptein Sabeltann og hemmeligheten i Kjuttaviga
Traditionel musik Knut Buen / Leif Rygg / Kåre Nordstoga Bjølleslåtten (slåttar etter Ola Mosafinn)
Bedste albumcover Kim Hiorthøy Motorpsychos Timothy's Monster
Dette års sang Anne Grete Preus Millimeter
Dette års album Anne Grete Preus Millimeter
Dette års nykommer Svejse Naturlige værktøjer
Dette års Spellemann Øystein Sunde

1995

Klasse Kunstner Titel
Kvindelig kunstner Lynni Treekrem Haugtussa
Mandlig kunstner Morten Harket Vilde frø
Band deLillos Sendt og tidlig
Jazz Vigleik Storaas Trio Billeder
Klippe Seigmen Metropolis
Kammermusik Cikada Strykekvartett Black Angels
Orkestermusik Truls Mørk & London Philharmonic Orchestra med Mariss Jansons Sjostakovitsj : cellokonserter
Åben klasse Terje Rypdal Hvis bjerge kunne synge
Musik til børn Gustav Lorentzen Kanskje kommer kongen
Traditionel musik Nye Ringnesin Frå vals til skruestik
Bedste albumcover Kim Hiorthøy v / Racer BK Kan det være nødvendigt at være så sint?
Dette års sang Morten Harket & Håvard Rem Et slags julekort
Dette års album Morten Harket Vilde frø
Dette års nykommer Grønne Cortinas Søvn
Dette års Spellemann Morten Harket
Juryens ærespris Arne Bendiksen

1996

DDE anno 2009 (Foto: Jarle Vines)
Klasse Kunstner Titel
Kvindelig kunstner Unni Wilhelmsen Til hvem det måtte vedrøre
Mandlig kunstner Ivar Eidem Clowns missioner
Band Bel Canto Magic Box
Jazz Bugge Wesseltoft Ny opfattelse af jazz
Klippe Motorpsycho Blissard
Dans / techno Bel Canto Magic Box
Dansorkester Ole Ivars Dans på Skjermertopp
Kammermusik Vertavokvartetten Carl Nielsen : strykekvartetter op. 5 og 13
Orkestermusik Det Norske Kammerorkester med Iona Brown Grieg og Nielsen : musik til strykeorkester
Folkealbum 13 humler 13 humler
Åben klasse Mari Boine Eallin
Musik til børn Eventyr-ensemblet Manndattera og kjerringdattera / Huldra som var så giftesjuk
Traditionel musik Arne M. Sølvberg Nordfjordslåttar
Dette års sang Odd Børretzen / Lars Martin Myhre « Noen gange er det okay »
Dette års album Unni Wilhelmsen Til hvem det måtte vedrøre
Dette års nykommer Helén Eriksen Standarder
Dette års Spellemann DDE
Juryens ærespris Odd Børretzen

1997

Klasse Kunstner Titel
Pop solo Espen Lind Rød
Popband Fløjl mave Lucia
Jazz Vigleik Storaas Trio Andre bilder
Klippe Fattige rige Fra Makers of Ozium
Hård rock Motorpsycho Engle og dæmoner ved leg
Dans / techno Fornøjelsespaladset Kejser Norton
Folk og Folk Rock Odd Børretzen og Lars Martin Myhre Vintersang
Åben klasse Nils Petter Molvær Khmer
Musik til børn Petter Moen og Øyvind Gravdal Livet i Lyriaka
Traditionel musik Ragnhild Furholt Segner syng
Dansorkester / norsk folkemusik Gluntan Levandes bor
Dette års sang Espen Lind Når Susannah græder
Dette års kunstner Espen Lind
Dette års nykommer Lokomotiver Spin
Dette års Spellemann Bjørn Eidsvåg
Juryens særlige pris Lene Nystrøm

1998

Klasse Kunstner Titel
Pop solo kunstner Bertine Zetlitz Morbid Latenight Show
Pop Band D'Sound Skønhed er en velsignelse
Jazz Espen Rud Sextett Rudlende
Klippe Midnatskor Amsterdam strandet
Hård rock Pagt Nexus Polaris
Folk & Folk Rock Vamp Flua på veggen
Dans Päronsoda En natklub i Tunesien
Klassisk musik Solveig Kringlebotn Sorte roser
Moderne musik Oslo Philharmonic Lasse Thoresen : Sonic Mind
Dansorkester / norsk folkemusik Picazzo Blanke ark
Åben klasse Sidsel Endresen & Bugge Wesseltoft Duplex-tur
Musik til børn Gamlebyen skoles elever Syng som småfolk
Traditionel musik Bjarne Herrefoss / Knut Hamre / Hallvard T. Bjørgum Toneflaum
Dette års sang Lene Marlin Uforgivelig synder
Dette års kunstner Vidar Busk Jeg kom her for at rocke
Dette års nykommer Bertine Zetlitz Morbid Latenight Show
Dette års Spellemann Leif Ove Andsnes
Juryens ærespris Ole Paus

1999

Madrugada blev tildelt Spellemannprisen 5 gange, her med Sivert Høyem
Klasse Kunstner Titel
Pop solo kunstner Lene Marlin Spiller mit spil
Pop Band Savoy Tidens bjerge
Jazz Karin Krog & John Surman Bluesand
Klippe Madrugada Industriel stilhed
Hård rock Pagten Animatronic
Dans Fornøjelsespaladset Popaganda
Folk & Folk Rock Jan Eggum Deilig
Klassisk musik Truls Mørk Elgar ; Cellokonsert og Britten ; Cellosymfoni
Moderne musik Oslo Philharmonic , Det Norske Kammerorkester , Oslo Sinfonietta Rolf Wallin : Boyl
Dansorkester Ole Ivars Ole Ivars i 2000
Åben klasse Krøyt Lav
Musik til børn Diverse Artister ( NRK Børnefjernsyn ) Jul i Blåfjell
Traditionel musik Kvarts Kvarts
Musical Video Award Babel Fish Dagens lys
Dette års sang Lene Marlin Sidder her nede
Dette års kunstner Lene Marlin
Dette års nykommer Lene Marlin Spiller mit spil
Dette års Spellemann Ole Ivars
Juryens ærespris Sven Nyhus

2000

Klasse Kunstner Titel
Pop solo kunstner Bertine Zetlitz Smuk indtil videre
Pop Band Briskeby Jeans til Onassis
Jazz Petter Wettre & Per Oddvar Johansen Den eneste måde at rejse på
Klippe Motorpsycho Lad dem spise kage
Hård rock Sensa Anima Sin Thatic
Dans / hip-hop Biosfære Cirque
Folk & Folk Rock Kari , Ola og Lars Bremnes Soløye
Klassisk musik Leif Ove Andsnes og Det Norske Kammerorkester Haydn : Pianokonsert nr. 3, 4 og 11
Moderne musik Kenneth Karlsson ..... sofferte onde rolig ...
Dansorkester Ole Ivars Medisin mot det meste
Åben klasse Nils Petter Molvær Solid ether
Musik til børn Asgeir Fritt fram
Traditionel musik Håkon Høgemo Solo
Dette års musikvideo a-ha Fløjl
Dette års sang Briskeby Propaganda
Dette års kunstner Briskeby Jeans til Onassis
Dette års nykommer Briskeby Jeans til Onassis
Dette års Spellemann Herborg Kråkevik
Juryens ærespris a-ha
Sektorpris Kjell Hillveg

2001

Klasse Kunstner Titel
Pop solo kunstner Morten Abel Jeg kommer tilbage og elsker dig for evigt
Pop Band Savoy Årsager til at holde sig indendørs
Jazz Urban forbindelse Urban forbindelse
Klippe Kaizers Orchestra Ompa til du dør
Elektronika Röyksopp Melodi AM
Blues Bjørn Berge Stringmachine
Metal Dimmu borgir Puritanisk euforisk misantropi
Folkealbum Halvdan Sivertsen Tvil, håp og kjærlighed
Hip-hop Klovner i kamp Bjølsen hospital
Klassisk musik Rolf Lislevand Alfabeto
Moderne musik Peter Herresthal Arne Nordheim ; Komplet violinmusik
Dansorkester Skandinavien De aller beste «live»
Åben klasse Anja Garbarek Smilende og vinkende
Musik til børn Uhu! ( NRK Børnefjernsyn ) Uhu!
Traditionel musik / norsk folkemusik Per Sæmund Bjørkum Berg og vatn
Dette års musikvideo Röyksopp Eple
Dette års sang Morten Abel Jeg kommer tilbage og elsker dig for evigt
Dette års nykommer Sondre Lerche Vender nedad
Dette års Spellemann Morten Abel
Det største norske hit nogensinde Odd Børretzen & Lars Martin Myhre Nogle gange er det okay

2002

Klasse Kunstner Titel
Jazz Kom skinne Gør det Voodoo
Klippe Madrugada Grus
Folk Odd Børretzen & Lars Martin Myhre Kelner!
Blues Bjørn Berge Illustreret mand
Metal Satyricon Vulkan
Hip-Hop Paperboys Ingen kur for livet
Pop solo kunstner Thomas Dybdahl ... Den store oktoberlyd
Pop Band Flygtig Balloner og champagne
Elektronika Salvatore Tempo
Klassisk musik Leif Ove Andsnes Schubert; Pianosonat A-Dur D 959
Moderne musik Frode Haltli Ser på mørke
Dansorkester Dænsebændet Får vi lov?
Åben klasse Sidsel Endresen & Bugge Wesseltoft Herude, derinde
Musik til børn Uhu! ( NRK Børnefjernsyn ) Uhu! Vol. 2
Traditionel musik / norsk folkemusik Øyonn Groven Myhren & Odd Nordstoga Nivelkinn
Dette års musikvideo Röyksopp Mind mig om
Dette års sang Bjørn Eidsvåg Mysteriet deg
Dette års nykommer Port Jygri
Dette års Spellemann Röyksopp

2003

Klasse Kunstner Titel
Kvindelig pop solo kunstner Bertine Zetlitz Søde injektioner
Mandlig pop solo kunstner Magnet På din side
Popband Flygtig Luft
Jazz Atomar Boom Boom
Elektronika Xploding Plastix Donca Matic Singalongs
Klippe Turboneger Skandinavisk læder
Blues / country Vidar Busk Elsk Buzz
Folk Erik Bye og Marinemusikken Jeg dur og brott
Klassisk musik Leif Ove Andsnes Grieg / Schumann: Klaverkoncertoer
Moderne musik Hans-Kristian Kjos Sørensen Åben
Dansorkester Ole Ivars Hverdag & fest
Metal Dimmu borgir Death Cult Armageddon
Hip-hop Equicez Nødstilstand - Generationsudstyr
Åben klasse Niko Valkeapää Niko Valkeapää
Musik til børn Hege Rimestad / Geirr Lystrup Flyv som en stein
Traditionel musik / norsk folkemusik Majorstuen Majorstuen
Dette års musikvideo Kaizers Orchestra Evig pint
Dette års sang Kurt Nilsen Hun er så høj
Dette års nykommer Julian Berntzen Waffytown
Dette års Spellemann Silje Nergaard
Juryens ærespris Wenche Myhre

2004

Odd Nordstoga blev tildelt Spellemannprisen i 2002 og i 2004
Klasse Kunstner Titel
Kvindelig kunstner Sissy Wish Du kan trække vejret ...
Mandlig kunstner Odd Nordstoga Lokker
Popband Nationalbanken Nationalbanken
Jazz Solveig Slettahjell Sølv
Elektronika / nutidig musik Lars Horntveth Pooka
Klippe Vi Smuglere
Blues / country Knut Reiersrud Meget grimt
Metal / Heavy rock Slaveri Er en
Åben klasse Frode Fjellheim Aejlies Gaaltije - Den hellige kilde
Hip-hop / RnB Madcon Det er alt sammen en MadCon
Folk Kaia Huuse Trist og fint
Klassisk musik Grieg Trio Dvorak: Komplette klavertrioer
Dansorkester Ole Ivars Heldiggriser
Musik til børn Eva Trones Lille Bille
Traditionel musik / norsk folkemusik Vidar Lande & Gunhild Tømmerås Sordølen - Slåtter og Slåttestev fra Setesdal
Dette års musikvideo Margaret Berger Livstidsgaranti
Årets hit sang Kurt Nilsen Min gade
Dette års nykommer Annie Anniemal
Dette års Spellemann Odd Nordstoga

2005

Klasse Kunstner Titel
Kvindelig kunstner Ane Brun Et midlertidigt dyk
Mandlig kunstner Robert Post Robert Post
Popband Röyksopp Forståelsen
Jazz Hans Mathisen Stille sange
Elektronika Alog Miniaturer
Moderne musik Nils Henrik Asheim 19. marts 2004, Oslo Domkirke
Klippe Madrugada Den dybe ende
Blues Kåre Virud Band Ild og vann
Åben klasse Nils Petter Molvær Er
Land Respatexans Skinne på
Metal Audrey Horne Ingen Hay Banda
Folk Vamp Siste stikk
Hip Hop / R'n'B Paperboys Når verdener kolliderer
Klassisk musik / nutidig musik Leif Ove Andsnes Rachmaninov : klaverkoncert 1 og 2
Dansorkester Ole Ivars Vi tar det tel manda'n
Musik til børn Geirr Lystrup Sangen om Yebo
Traditionel musik / norsk folkemusik Sigrid Moldestad / Einar Mjølsnes / Håkon Høgemo Gamaltnymalt
Bedste albumcover
Årets hit sang Madrugada & Ane Brun Løft mig
Dette års musikvideo Robert Post Fik ingen
Dette års nykommer Marthe Valle Det er en slikpose
Dette års Spellemann Madrugada
Juryens ærespris Terje Rypdal
Sektorpris Sæmund Fiskvik
Sektorpris Jan Paulsen

2006

Klasse Kunstner Titel
Kvindelig kunstner Marit Larsen Under overfladen
Mandlig kunstner Thomas Dybdahl Videnskab
Popband Mindre flertal Årsager til at hænge rundt
Elektronika Lindstrøm Det er en Feedelity-affære
Moderne musik Grex Vocalis og KORK Arne Nordheim : Draumkvedet
Jazz Atomar Glade nye ører!
Klippe 120 dage 120 dage
Blues Rita Engedalen Himlen er endnu ikke klar til mig
Land Ila Auto Hvis du fortsætter med at vælge, kan det aldrig heles
Metal Slaveri Ruun
Hip hop Darkside of the Force El dia de los puercos
Folk Lars Bremnes Hjertekaptein
Klassisk musik Marianne Thorsen / Trondheim Solister Mozart : Violin Concertos
Dansorkester Skandinavien Alle mann til pumpene
Åben klasse Hanne Hukkelberg Rykestrasse 68
Musik til børn Jul i Svingen (forskellige kunstnere) Jul i Svingen
Traditionel musik / norsk folkemusik Kvarts Steinsprang
Dette års musikvideo Marit Larsen Red ikke mig
Årets hit sang Espen Lind , Kurt Nilsen , Alejandro Fuentes og Askil Holm Halleluja
Dette års nykommer 120 dage 120 dage
Dette års Spellemann Vamp
Juryens ærespris Åge Aleksandersen , Bjørn Eidsvåg og Sissel Kyrkjebø
Sektorpris Stargate

2007

Klasse Kunstner Titel Etiket
Kvindelig kunstner Susanne Sundfør Susanne Sundfør MBN
Mandlig kunstner Magnet Det enkle liv Sony BMG
Popband Superfamilie Warszawa Propeller Rec.
Elektronika Salvatore Days of Rage Racing Junior
Moderne musik Kari Rønnekleiv / Ole-Henrik Moe Ciaccona / 3 Persefone-opfattelser Rune Grammofon
Jazz Petter Wettre Husholdningsregistreringer
Klippe My Midnight Creeps Histamin MMC Records
Blues Grande Overdel, Downers, Screamers & Howlers Fabuloso Records
Land Hellbillies Spissrotgang EMI Music Norge
Metal Mayhem Ordo Ad Chao Season of Mist
Hip hop Madcon So Dark the Man of Man Bonner Amigo
Folk Henning Kvitnes Stemmer i gresset Bonnier Amigo / Scandicana
Klassisk musik Bergen Philharmonic Orchestra Prokofiev: Romeo & Juliet Bis Records AB
Dansorkester Anne Nørdsti Livli 'på låven Tylden & Co
Åben klasse Live Maria Roggen Circuit sange Jazzland
Musik til børn Rasmus og Verdens Bedste Band Kyssing e hæsli ... MBN
Traditionel musik / norsk folkemusik Sigrid Moldestad Taus Heilo
Dette års musikvideo Dimmu borgir «Serpentine-tilbudet» Nuklear eksplosion
Årets hit sang Madcon « Begyndt » Bonner Amigo
Dette års nykommer Tine Thing Helseth Haydn / Hummel / Albinoni / Neruda Simax Classics
Dette års Spellemann Hellbillies
Juryens ærespris DumDum Boys
Sektorpris Rolf Løvland

2008

Klasse Kunstner Titel Etiket
Kvindelig kunstner Maria Mena Årsag og virkning Sony Music
Mandlig kunstner Thom helvede Gud, hvis jeg så hende nu Wonder of Voices
Popband Virkelige Alt til kvarteret Warner-musik
Elektronika Lindstrøm Hvor du går, går jeg også Smalltown Supersound
Moderne musik Ellen Ugelvik George Crumb: Makrokosmos I-II Simax Classics
Jazz Helge Lien Trio Hej Trold Ozella / Musikklosen
Klippe Lukestar Toba-søen Ring til mig
Blues ORBO & The Longshots High Roller Blue Mood / Grappa
Land Ida Jenshus Solens farve Universal musik
Metal Slaveri Ryghvirvler Indie-optagelser
Hip-hop Karpe Diem Fire vegger Bonnier musik
Folk Halvdan Sivertsen Mellom oss EMI Music Norge / Nordaførr
Klassisk musik Henning Kraggerud Eugéne Ysaÿe: Seks sonater til soloviolin Simax Classics
Dansorkester Ingemars Jeg rider på Finnskogens Tylden & Co
Åben klasse Landmændsmarked Surfin USSR Ipecac
Musik til børn Trondheim Sinfonietta Så rart ...! Øra Musikk as
Traditionel musik / norsk folkemusik Gjermund Larsen Trio Ankomst Heilo
Årets moderne komponist Risto Holopainen "Dagrenovation" Mere optegnelser
Dette års populære komponist Thom helvede Kære fra albummet God hvis jeg så hende nu Wonder of Voices
Dette års tekstforfatter Odd Børretzen Paradise Bay fra albummet Syv sørgelige sanger og tre triste BigBox-musik
Årets hit sang BlackSheeps Oro jaska beana
Dette års nykommer Ida Maria Fæstning rundt om mit hjerte Nightliner / Universal
Dette års Spellemann Espen Lind
Dette års eksportpris Madcon
Største sang på VG-listen a-ha Tag på mig
Sektorpris Audun Tylden

2009

Klasse Kunstner Titel Etiket
Kvindelig kunstner Noora Noor Soul Deep Blue Mood Records
Mandlig kunstner Sivert Høyem Måne landing Hektor Grammofon
Popband Montée Isle of Now Strømland Records
Elektronika Röyksopp Junior Virgin / EMI Music Norge
Moderne musik Oslo Philharmonic Orchestra / Gupta and Szilvay
m / Herresthal , Birkeland , Bullock , Styffe
Low Jive Simax Classics
Jazz Tord Gustavsens Ensemble Gendannet, returneret ECM
Klippe John Olav Nilsen & Gjengen For sant til å være godt VME
Blues Reidar Larsen Kom inn te oss Blue Fingers Productions
Land Tore Andersen Lige rundt om hjørnet Wilma Records
Metal Cumshots Et liv mindre nødvendigt Rodeostar Records
Hip-hop Tommy Tee Studio-Time Tee Productions / Bonnier Amigo Music Norge
Folk Tonje Unstad Æ ror aleina Echofisk
Klassisk musik Vilde Frang Vilde Frang - Prokofiev & Sibelius: Violin Concertos EMI Music Norge
Dansorkester Vagabond Vagabond Tylden & Co
Åben klasse Kristin Asbjørnsen Natten skinner som dagen Emarcy / Universal Music
Musik til børn Malin Reitan Malin MBN Music Business Norge / Universal Music
Traditionel musik / norsk folkemusik Olav Luksengård Mjelva Fele / Hardingfele, Røros / Hallingdal
Årets moderne komponist Ruben S. Gjertsen Korn + 3DB
Dette års populære komponist Svein Berge / Torbjørn Brundtland Röyksopp ; Junior Virgin / EMI Music Norge
Dette års sang Kjartan Kristiansen / Aslak Dørum DumDum Boys ; Tidsmaskin Oh yeah! / EMI Music Norge
Årets hit sang Donkeyboy Ambitioner
Dette års nykommer Donkeyboy Fanget i et liv Warner-musik
Dette års musikvideo Donkeyboy Ambitioner instruktør: Kristoffer Borgli
Dette års Spellemann Alexander Rybak
Juryens ærespris Jahn Teigen
Producentpris Yngve Sætre
Sektorpris Barry Matheson

2010

Klasse Kunstner Titel Etiket
Kvindelig kunstner Ingrid Olava Gæsten Universal musik
Mandlig kunstner Thom helvede Alle gode ting Stemmer musik og underholdning
Popband Kråkesølv Bomtur til jorda Kråkesølv Plateselskapet / Grand Sport Records
Elektronika Lindstrøm & Christabelle Det virkelige liv er ikke sejt Smalltown Supersound
Moderne musik Edvin Østergaard Die 7. Himmelrichtung Lawo Classics
Jazz Elefant9 Gå Nilen Rune Grammofon
Klippe Kvelertak Kvelertak Indie-optagelser
Blues Billy T Band KÆRLIGHED (bare en fjollet opfattelse) Big H Records
Land Ida Jenshus Ingen garantier Universal musik
Metal Slaveri Axioma Ethica Odini Indie-optagelser
Hip-hop Lars Vaular Helt om natten, helt om dagen Cosmos Music Group
Folk Narum Ælt som var søkk borte Warner Music Norge
Klassisk musik Trondheim solister I folkestil Lindberg Lyd / 2L
Dansorkester Ole Ivars Stjerneklart Tylden & co
Åben klasse Jaga Jazzist Enarmet bandit Universal musik
Musik til børn Rasmus og Verdens Bedste Band Puppan te pappa MBO / MBN
Traditionel musik / norsk folkemusik Unni Boksasp Ensemble Keramello Øra Fonogram
Årets moderne komponist Nils Henrik Asheim Mazurka - genskaber Chopin Lawo Classics
Årets populær komponist Susanne Sundfør Bordellet EMI Music Norge
Dette års lyriker Erik Fosnes Hansen Neste stasjon Grorud daWorks Records
Årets hit sang Madcon Glød
Årets nykommer og Gramo-bevilling Kvelertak Kvelertak Indie-optagelser
Dette års musikvideo Yoga Ild Superkul med kniv
Dette års musikalske videodirektør Lasse Gretland Yoga Fire: Superkul med kniv
Dette års fan Anne Lise Kasenborg ( DDE )
Dette års innovator Lars Vaular
Dette års Spellemann Karpe Diem
Juryens ærespris a-ha
Producentpris Stargate

2011

Klasse Kunstner Titel Etiket
Kvindelig kunstner Ane Brun Det hele starter med en Det Er Mine, Balloon Ranger Recordings
Mandlig kunstner Jarle Bernhoft Solidaritet bryder Universal musik
Popband Hold mig sammen Til trætoppene
Moderne musik Håkon Thelin Lys
Jazz Ola Kvernberg Liarbird
Klippe Honningbarna La alarmane gå
Blues Amund Maarud Elektrisk
Land Onkel Tuka Hvit honning
Metal Årabrot Solanus
Elektronika Biosfære N-planter
Hip Hop Lars Vaular Du betyder meg
Folk Stein Torleif Bjella Vonde visu
Klassisk musik Leif Ove Andsnes / Christian Tetzlaff / Tanja Tetzlaff Schumann - Komplette værker til klavertrio
Tekstforfatter Lars Vaular Du betyder meg
Komponist Rolf Wallin ( Bodø Sinfonietta / Eggen / Lundeng / Torjesen ) Tråd og snor
Åben klasse Bárut - Inga Juuso Bálggis
Musik til børn Tonje Unstad Mygga og flua
Traditionel musik / norsk folkemusik Ragnhild Furebotten Aldrig på en søndag
Årets hit sang Plumbo Møkkamann
Dette års musikvideo Misundelse One Song (Regissør Jonas Meek Strømman )
Årets nykommer og Gramo-bevilling Jonas Alaska Jonas Alaska Jansen plateproduktion
Dette års innovator Skinnende
Dette års Spellemann Jarle Bernhoft
Juryens ærespris Jan Eggum
Producentpris Kåre Vestrheim

2012

Klasse Kunstner Titel Etiket
Metal Nekromantheon Rise, Vulcan, Spectre Indie-optagelser
Klippe Tommy Tokyo Og hesten kom uden rytter Warner-musik
Pop Karpe Diem Kors på halsen, Ti kniver i hjertet,
Mor og Far i døden
Blues Billy T Band Mo-Billy-T
Danseband Pegasus Forandringer
Traditionel musik / norsk folkemusik Ottar Kåsa Ottar Kåsa
Elektronika Lindstrøm Smalhans
Jazz Sidsel Endresen & Stian Westerhus Didymoi drømme Rune Grammofon
Musik til børn Christine Sandtorv Stjerneteller - Gullamanter
Klassisk musik Leif Ove Andsnes Beethoven Journey
Piano Conectors nr. 1 og 3
Sony Klassisk
Moderne musik Asamisimasa Smuk lyd
Folk Tønes Sån av salve
Land Ida Jenshus En at elske
Åben klasse Landmændsmarked Slaver til rytmen Division Records
Tekstforfatter Frank Tønnesen Tønes : Sån av salve
Komponist Eivind Buene Cikada : Mulige byer / væsentlige landskaber
Dette års Spellemann Kaizers Orchestra
Årets nykommer og Gramo-stipendium LidoLido Smukke piger og grå trøjer
Dette års hit Sirkus Eliassen & Ben Kinx «Æ vil bare dans»
Dette års musikvideo Kaizers Orchestra «Begravelsespolka»
Instruktør: Eivind Tolås
Juryens ærespris Karin Krog

2013

Klasse Kunstner Titel Etiket
Metal Kvelertak Meir Sony Music Scandinavia
Klippe Kong Midas Rosso
Pop Virkelige I aften kun i aften / morgenen efter
Pop vokalist Monica Heldal Dreng fra nord Warner Music Norge
Indie Unge drømme Mellem steder
Urban Don Martin En Gang Romsåsgutt Alltid Romsåsgutt
Blues Gina Aspenes Inerti Grappa Music
Danseband Hanne Mette Gunnarasrud Minner
Traditionel musik / norsk folkemusik Ingebjørg Bratland og Odd Nordstoga Ottar Kåsa
Elektronika / Dance Ralph Myerz Band Super Sonic Pulse
Jazz Karin Krog og John Surman Sange om dette og det Vossajazz
Musik til børn Kirsti Huke og Siri Gjære Tullkattesnutene: Vi Vil Ut På Byen
Klassisk musik Oslo Strykekvartett Schubert-forbindelsen
Moderne musik Christian Wallumrød Ensemble Ovenpå ECM Records
Folk Moddi Kæm va du?
Land Bendik Brænne Sådan falskes det i Amerika
Åben klasse Susanna og Ensemble Neon Skovføreren
Tekstforfatter Frida Ånnevik Ville Ord Grappa Music
Komponist Lars Petter Hagen Oslo Filharmoniske Orkester /
Rolf Gupta / Gjermund Larsen
Lars Petter Hagen
Auroraa musik
Dette års Spellemann Ole Paus
Årets nykommer og Gramo-stipendium Monica Heldal Dreng fra nord Warner Music Norge
Dette års hit Ylvis "Ræven"
Juryens ærespris Anne Grete Preus

2014

Klasse Kunstner Titel Etiket
Metal Henrettelse Morbide dimensioner Kopier af poster
Klippe Snyderne Rites Of Spring Division Records
Popband Highasakite Lydløs behandling Propelleroptagelser
Pop vokalist Emilie Nicolas Som om jeg er en kriger Columbia / Sony
Indie Thea Hjelmeland Solar plexus Theah / DistRobot
Urban Opbevar P Regnmannen NMG / G-huset
Blues Daniel Eriksen Måneskinsalmer Pzydeco Records
Danseband Dænsebændet Med Sans For Dans Tylden & Co AS
Traditionel musik / norsk folkemusik Gjermund Larsen Trønderbarokk Øra Fonogram
Elektronika / Dance Mental Overdrive Alt er forbundet Elsk OD kommunikation
Jazz Marius Neset og Trondheim Jazz Orchestra Løve ACT musik
Musik til børn Christine Sandtorv Stjerneteller - Dinomaur Ifemmera Records
Klassisk musik Erlend Skomsvoll / Christian Ihle Hadland / 1B1 Holberg Variationer Grappa Music
Moderne musik Håkon Stene Frodige laments til dovne pattedyr Hubro musik
Folk Ellen Sofie Hovland Skandinavisk Sjel Grappa Music
Land Claudia Scott Følg linjerne Voices Of Wonder / VME
Åben klasse Jenny Hval og Susanna Meshes Of Voice SusannaSonata
Tekstforfatter Siri Nilsen Skyggebokser Grappa Music
Komponist Ingrid Helene Håvik Highasakite - lydløs behandling Propelleroptagelser
Dette års Spellemann Nico & Vinz
Årets nykommer og Gramo-stipendium Emilie Nicolas Som om jeg er en kriger Columbia / Sony
Dette års hit Admiral P og Nico D. «Engel»
Juryens ærespris Morten Abel

2015

Klasse Kunstner Titel Etiket
Metal Kampfar Profan Indie-optagelser
Klippe Beglomeg Eurokrjem Fysisk-format
Popband Bøj for hinanden Mit hjerte er et mål Jansen Plateproduksjon
Pop kunstner Susanne Sundfør Ti kærlighedssange Warner Music Norge
Indie Den megafoniske sparsommelighed Sun Stare Sound Yap Records
Urban Arif HighEnd / Asfalt Nora / Warner
Blues Knut Reiersrud & Mighty Sam Macclain Verdens tårer Kirkelig Kulturverksted
Danseband Gluntan Gluntan 50 År Gluntan Records
Traditionel musik / norsk folkemusik Susanne Lundeng Nordalsslotter - Hilsen Susanne Lundeng Havella Records
Elektronika / Dance André Bratten Gode Smalltown Supersound
Jazz Eirik Hegdal Team Hegdal - Vol. 3 Særlige optagelser
Musik til børn Maj Britt Andersen Væla Omkring Grappa Music
Klassisk musik Rolf Lislevand Scaramanzia Naiv Classique
Moderne musik Asamisimasa Neon Forest Space Grappa Music / Aurora Contemporary
Folk Tønes Vindbrest Kinverk / Cosmos
Land Erik Moll Mange år at gå EMM Records
Åben klasse Slagr Noveller Ozella
Sang Kygo feat. Præsten James Stjal showet Sony Music
Album Susanne Sundfør Ti kærlighedssange Warner Music Norge
Musikvideo Marie Kristiansen og Karpe Diem "Hvite menn som pusher 50"
Tekstforfatter Odd Nordstoga Dette Landet Universal musik
Komponist Ørjan Matre Ørjan Matre - Presage & Violin Concerto
Musikproducent Susanne Sundfør Susanne Sundfør - Ti kærlighedssange Warner Music Norge
Dette års Spellemann Kygo
Årets nykommer og Gramo-stipendium Aurora Løb med ulvene Decca Records
Juryens ærespris Tommy Tee

2016

Klasse Kunstner Titel Etiket
Blues MK's Marvelous Medicine Mk's Marvelous Medicine
Indie Knappen Switch-albummet
Urban Karpe Diem Heisann Montebello Karpe Diem DA
Popband Highasakite Camp Echo
Folk Frida Ånnevik Hendes Bor
Traditionel musik / norsk folkemusik Anders Røine Kristine Valdresdatter tal: ic
Klippe Kvelertak Nattesferd
Danseband Torgeir & Kjendisene En Runde Til
Moderne musik Ensemble neoN Neon
Musik til børn Superbarna Hipp Hurra
Elektronika / Dance Biosfære Afgang herlighed
Åben klasse Susanna Trekant Ozella
Jazz Nils Petter Molvær Opdrift
Pop kunstner Aurora Alle mine dæmoner hilser mig som en ven
Klassisk musik Trondheim solister Refleksioner
Metal Okkultokrati Hindbær Dawn
Land Darling West Vinyl And A Heartache
Musikproducent Susanne Sundfør Susanne Sundfør - Ti kærlighedssange Warner Music Norge
Album Karpe Diem Heisann Montebello Karpe Diem DA
Musikvideo Aurora "Jeg gik for langt"
Producent Cashmere kat
Tekstforfatter Cezinando "Barn af Europa"
Årets nykommer og Gramo-stipendium Astrid S
Komponist Gjermund Larsen Gjermund Larsen Trio - Salmeklang Heilo Music
Sang Alan Walker Falmet
Dette års Spellemann Marcus & Martinus
Juryens ærespris Arve Tellefsen

2017

Klasse Kunstner Titel Etiket
Blues The Blues In Me Abup Road Records
Indie Ni Liv Self Release / Edda Music
Urban Cezinando Noen Ganger Og Andre Warner Music Norge
Popband Seeb Seeb 2017 Universal Music Norge
Folk Frida Ånnevik Flyge Fra Grappa Music
Traditionel musik / norsk folkemusik Anne Hytta Stimur tal: ic
Klippe Sløtface Prøv ikke at freak out Propelleroptagelser
Moderne musik Ensemble Ernst og Al Khowarizmis Mekaniske Orkester Bring Me That Horizon Mere optegnelser
Musik til børn Banjo På Badet Grappa Music
Elektronika + plattform Tolv en / Tolv to Ploink / Edda Music
Åben klasse Nils Økland Band Lysning Heilo / Grappa Music
Jazz Hegge Vi är ledsna men du får inte längre vara barn Særlige optagelser kollektivt
Pop kunstner Cashmere kat 9 Universal Music Norge
Klassisk musik Vilde Frang Hyldest Parlophone Records
Metal Slaveri E Nuklear eksplosion
Land Bendik Brænne Den sidste store landsvindel Ben IX
Komponist Bjørn Kruse Chronotope - Concerto For Clarinet And Orchestra framföret af Fredrik Fors & Oslo Philharmonic Orchestra
Musikproducent Ole Torjus Hofvind
Album Cezinando Noen Ganger Og Andre Warner Music Norge
Musikvideo "Som Om Himmelen Revna"
Producent Cashmere kat
Tekstforfatter Sverre Knudsen "Vi"
Årets nykommer og Gramo-stipendium Sigrid
Sang Fy Faen Universal Music Norge
Dette års "Tak" Øystein Lindbeck
Dette års Spellemann Astrid S
Juryens ærespris Mari Boine

2018

Nominerede og vindere:

Barnemusikk (Børnemusik)

Blues

Land

Elektronika (Electronica)

Folkemusikk / tradisjonsmusikk (Folk / traditionel musik)

Indie / alternativ (Indie / Alternativ)

Jazz

Klassisk (klassisk)

Metal

Popartist (popartist)

Popgruppe (Popgruppe)

Klippe

Samtidig (moderne)

Urban

Viser (Vispop)

Åpen klasse (Åben klasse)

Tonos komponistpris (Tonos komponistpris)

Årets låtskriver (Årets sangskriver)

Årets musikkvideo (Årets musikvideo)

Årets producent (Årets producent)

Årets tekstforfatter (Årets tekstforfatter)

Årets album (Årets album)

Årets gennembrudd & Gramo-stipend (Årets gennembrud & Gramo stipendium)

Årets låt (Årets sang)

Årets hederspris (Årets ærespris)

Årets Spellemann (Årets Spellemann)

2019

Nominerede og vindere:

Barnemusikk (Børnemusik)

Blues

Land

Elektronika (Electronica)

Folkemusikk / tradisjonsmusikk (Folk / traditionel musik)

Indie / alternativ (Indie / Alternativ)

Jazz

Klassisk (klassisk)

Metal

Popartist (popartist)

Popgruppe (Popgruppe)

  • Fieh : Brændende hud i koldt vand
  • Highasakite : Uran Heart
  • Nr. 4: Duell
  • Seeb : Seeb 2019 (Vinder)

Klippe

Samtidig (moderne)

Urban

Viser (Vispop)

Åpen klasse (Åben klasse)

Årets album (Årets album)

Årets gennembrudd & Gramostipend (Årets gennembrud & Gramo stipendium)

Tonos komponistpris (Tonos komponistpris)

Årets låt (Årets sang)

Årets låtskriver (Årets sangskriver)

Årets musikkvideo (Årets musikvideo)

Årets producent (Årets producent)

Årets tekstforfatter (Årets tekstforfatter)

Årets hederspris (Årets ærespris)

Årets Spellemann (Årets Spellemann)

2020

Nominerede:

Barnemusikk (Børnemusik)

Blues

Land

Elektronika (Electronica)

Folkemusikk / tradisjonsmusikk (Folk / traditionel musik)

Hiphop

Indie / alternativ (Indie / Alternativ)

Jazz

Klassisk (klassisk)

Metal

Pop

Klippe

Rnb / sjæl

Samtidig (moderne)

Viser (Vispop)

Åpen klasse (Åben klasse)

Årets gennembrudd & Gramostipend (Årets gennembrud & Gramo stipendium)

Tonos komponistpris (Tonos komponistpris)

Årets låt (Årets sang)

Årets låtskriver (Årets sangskriver)

Årets musikkvideo (Årets musikvideo)

Årets producent (Årets producent)

Årets tekstforfatter (Årets tekstforfatter)

Årets hederspris (Årets ærespris)

Årets Spellemann (Årets Spellemann)

Referencer